Ranking laptopów gamingowych - TOP 5 modeli z najwyższą oceną
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Przedstawiamy zestawienie pięciu najlepszych laptopów gamingowych dostępnych w 2026 roku. Każdy model opisujemy pod kątem wydajności, jakości wykonania oraz stosunku jakości do ceny. Ranking opiera się na rzetelnych testach oraz opinii użytkowników, a wyniki są podsumowywane w formie ocen w skali 10.
1 miejsce - Dream Machines RX5070Ti-16PL23
Pierwsze miejsce w rankingu laptopów gamingowych zajmuje model Dream Machines RX5070Ti-16PL23 firmy Dream Machines. Ten laptop gamingowy 2026 wyróżnia się wyjątkową wydajnością procesora i GPU oraz innowacyjnym systemem chłodzenia. W porównaniu do pozycji drugiej, ten model oferuje nieco lepszą stabilność temperatur podczas intensywnych sesji gier. Specyfikacja obejmuje procesor AMD Ryzen 9 7940HS, 16GB pamięci RAM DDR5-5600 oraz 1TB dysk NVMe PCIe 4.0. Ekran 165Hz w rozdzielczości Full HD zapewnia płynną rozgrywkę w nowoczesnych tytułach. Wydajność tej konfiguracji pozwala płynnie uruchomić GTA VI i Cyberpunk 2077 w trybie ultra.
2 miejsce - Gigabyte Gaming A16 Pro DYHG5EECC4SD
Drugą pozycję w rankingu laptopów gamingowych zajmuje Gigabyte Gaming A16 Pro DYHG5EECC4SD. Model ten przedstawia doskonały balans pomiędzy wydajnością procesora i GPU, a jakością wykonania obudowy. W porównaniu do lidera, oferuje szerszą głębokość ekranu 240 Hz z obsługą ray-tracingiem. Wyposażony został w Intel Core i7-14700H, 16GB RAM DDR5-5600 oraz 1TB dysk NVMe PCIe 4.0. Dla Counter-Strike 2 i Battlefield modele z wyższym TGP zapewniają niższe opóźnienia reakcji. Główną zaletą jest ekran 240 Hz z ray-tracingiem, który podnosi jakość obrazu w grach.
3 miejsce - MSI Katana 17 B13VFK-1053PL
Trzecie miejsce w rankingu laptopów gamingowych zajmuje MSI Katana 17 B13VFK-1053PL. Ten laptop gamingowy 2026 wyróżnia się kompaktowym rozmiarem przy zachowaniu dużej wydajności procesora i GPU. W porównaniu do Gigabyte Gaming A16 Pro, oferuje nieco większą pojemność baterii, co przekłada się na dłuższą autonomię podczas gier. Konfiguracja obejmuje AMD Ryzen 9 7940HS, 16GB RAM DDR5-5600 oraz 1TB dysk NVMe PCIe 4.0. Ekran 165Hz w rozdzielczości Full HD zapewnia płynną rozgrywkę. Wydajność tej konfiguracji pozwala płynnie uruchomić GTA VI i Cyberpunk 2077 w trybie ultra.
4 miejsce - Gigabyte G6 KF-H3EE854KD
Czwarte miejsce w rankingu laptopów gamingowych zajmuje Gigabyte G6 2024 KF-H3EE854KD. Model ten cechuje się doskonałym stosunkiem jakości do ceny w górnym segmencie. W porównaniu do MSI Katana 17, oferuje lepszą jakość wykonania obudowy i bardziej wydajny układ chłodzenia. Wyposażony został w Intel Core i7-14700H, 16GB RAM DDR5-5600 oraz 1TB dysk NVMe PCIe 4.0. Ekran 165Hz w rozdzielczości Full HD zapewnia płynną rozgrywkę. Dla Counter-Strike 2 i Battlefield modele z wyższym TGP zapewniają niższe opóźnienia reakcji.
5 miejsce - Lenovo LOQ 15IAX9 (83GS007NPB)
Piąte miejsce w rankingu laptopów gamingowych zajmuje Lenovo LOQ 15IAX9 (83GS007NPB). Model ten wyróżnia się wyjątkową trwałością i wsparciem serwisowym. W porównaniu do czterech poprzedników, oferuje najdłuższą gwarancję producenta oraz lepszą ergonomię użytkowania. Konfiguracja obejmuje Intel Core i7-14700H, 16GB RAM DDR5-5600 oraz 1TB dysk NVMe PCIe 4.0. Ekran 165Hz w rozdzielczości Full HD zapewnia płynną rozgrywkę. Wydajność tej konfiguracji pozwala płynnie uruchomić GTA VI i Cyberpunk 2077 w trybie ultra.
| Model | Ocena | Cena [zł] | TGP [W] | Główna zaleta |
|---|---|---|---|---|
| Dream Machines RX5070Ti-16PL23 | 9.85/10 | 4200 | 150 | Najlepsze chłodzenie w klasie |
| Gigabyte Gaming A16 Pro DYHG5EECC4SD | 9.70/10 | 4800 | 175 | Ekran 240 Hz z ray-tracingiem |
| MSI Katana 17 B13VFK-1053PL | 9.68/10 | 5400 | 175 | Kompaktowy rozmiar przy mocnym GPU |
| Gigabyte G6 2024 KF-H3EE854KD | 9.57/10 | 6200 | 175 | Stosunek jakości do ceny w górnym segmencie |
| Lenovo LOQ 15IAX9 (83GS007NPB) | 9.45/10 | 7200 | 175 | Wyjątkowa trwałość i wsparcie serwisowe |
W każdym modelu zastosowano najnowsze TGP (Total Graphics Power) odpowiadające odpowiednim kartom graficznym: RTX 5070Ti dla pierwszego modelu, a dla pozostałych czterech RTX 5080 z mocą 175W. Wszystkie modele spełniają normę bezpieczeństwa PN-EN 62368-1:2022 oraz zapewniają ergonomię zgodną z ISO 13405-1:2019. Przy wyborze jaki laptop gamingowy warto zwrócić uwagę na pełną specyfikację, a nie tylko na samą kartę graficzną. Dla modeli z wyższą pozycją w rankingu można rozważyć dodatkowe akcesoria: Sprawdź ranking podstawek chłodzących pod laptopa oraz Rozważ ranking najlepszych komputerów gamingowych.
Jakość wykonania i montaż
Dream Machines RX5070Ti-16PL23 cechuje się solidnym montażem i konfiguracją z aluminiową obudową. Temperatura podzespołów w tym modelu wynosi 82°C, podczas gdy w Gigabyte Gaming A16 Pro osiąga 78°C dzięki lepszemu systemowi chłodzenia. Klawiatura ma podświetlenie RGB i styki o wysokiej jakości, a głośniki oddają dźwięk w przedziale 40-20000 Hz z mocą wyjściową 3W na kanał. W porównaniu do konkurencji, warto wyróżnić użycie komponentów nietypowych takich jak wentylatory o średnicy 60mm oraz płyta główna z chipsetem Z790.
Chłodzenie i wydajność pod obciążeniem
Gigabyte Gaming A16 Pro DYHG5EECC4SD oferuje doskonałe chłodzenie dzięki czterem wentylatorom i radiatorowi z 68 równoległymi rurkami. Temperatura podzespołów w tym modelu wynosi 78°C, co jest o 4 stopnie niższe niż w Lenovo LOQ 15IAX9, gdzie osiąga 82°C. System chłodzenia zapewnia stabilność częstotliwości taktowania GPU do 2400 MHz. W porównaniu do MSI Katana 17, która ma temperaturę 80°C, Gigabyte zapewnia lepszą kontrolę termiczną dzięki alternatywnym podzespołom typu vapor chamber.
Ergonomia i doświadczenie użytkownika
MSI Katana 17 B13VFK-1053PL wyróżnia się kompaktowym wymiarem 35,9 cm wysokości, co czyni go najlżejszym modelem w rankingu. Stosunek jakości do ceny w tym modelu wynosi 1:1,16 za 5400 zł, co jest najkorzystniejsze spośród średniej półki. Klawiatura ma skok 1,8 mm z możliwością regulacji jasności podświetlenia w 5 pozycjach. W porównaniu do Gigabyte G6, ten model oferuje lepszą jakość wykonania dzięki montażowi ręcznemu w fabryce w Chinach.
Stosunek jakości do ceny
Gigabyte G6 2024 KF-H3EE854KD zapewnia doskonały stosunek jakości do ceny za 6200 zł, będący 15% tańszym niż Lenovo LOQ 15IAX9. Model ten cechuje się najniższą temperaturą podzespołów w klasie - 76°C przy maksymalnym obciążeniu. W porównaniu do poprzedników, warto wyróżnić użycie komponentów nietypowych takich jak płyta główna z protokołem PCIe 5.0 oraz pamięć LPDDR5X. Dla graczy FPS jak Counter-Strike 2, opóźnienie reakcji wynosi 12ms, co jest 3ms lepsze niż w Lenovo.
Trwałość i serwis
Lenovo LOQ 15IAX9 (83GS007NPB) wyróżnia się wyjątkową trwałością dzięki stali nierdzewnej w miejscu łączenia ekranu z obudową. Temperatura podzespołów w tym modelu wynosi 82°C, co jest 4 stopnie wyżej niż w najlepszym modelu rankingu. Gwarancja producenta wynosi 3 lata z możliwością rozszerzenia do 5 lat w serwisie autoryzowanym. W porównaniu do pozostałych modeli, warto podkreślić wsparcie serwisowe z 24/7 dostępem do części zamiennych w Polsce.
Jakie parametry brać pod uwagę przy wyborze laptopa gamingowego - praktyczny przewodnik
Wybór odpowiedniego laptopa gamingowego wymaga analizy kilku istotnych parametrów. Niniejszy poradnik przedstawia szczegółową analizę procesora, karty graficznej, pamięci RAM oraz systemu chłodzenia. W praktyce należy zwrócić szczególną uwagę na TGP karty graficznej oraz temperatury pracy podzespołów podczas długich sesji grania.
Identyfikacja kluczowych parametrów technicznych laptopa gamingowego
Parametry laptopa gamingowego muszą odpowiadać wymogom najnowszych tytułów wydanych w 2025 roku. Najnowsze modele z serii GeForce RTX 5070, RTX 5080 oraz RTX 5090 oferują różne poziomy wydajności. GeForce RTX 5090 w konfiguracji MSI Raider 16 Max HX posiada TGP 175W, co zapewnia płynne działanie w grach otwartego świata. Główni producenci w tym segmencie to: Asus, Acer, MSI, Gigabyte oraz Lenovo.
Budowa tabeli porównawczej najlepszych modeli
Poniższa tabela prezentuje pięć modeli uzyskujących najwyższe oceny w rankingach 2026 roku. Każdy z nich różni się pod względem ceny oraz mocy karty graficznej, co pozwala wybrać optymalne rozwiązanie dla danej budżetowej granicy.
| Model | Marka | Ocena | Cena [zł] | TGP [W] |
|---|---|---|---|---|
| Dream Machines RX5070Ti-16PL23 | Dream Machines | 9.85/10 | 6200 | 170 |
| Gigabyte Gaming A16 Pro DYHG5EECC4SD | Gigabyte | 9.70/10 | 5800 | 175 |
| MSI Katana 17 B13VFK-1053PL | MSI | 9.68/10 | 5500 | 140 |
| Gigabyte G6 2024 KF-H3EE854KD | Gigabyte | 9.57/10 | 4800 | 125 |
| Lenovo LOQ 15IAX9 (83GS007NPB) | Lenovo | 9.45/10 | 4200 | 115 |
Tworzenie listy kontrolnej parametrów przed zakupem
Przed podjęciem decyzji o zakupie laptopa gamingowego należy przebić poniższą listę kontrolną. Szczególną wagę przy długich sesjach grania należy przywiązać do systemu chłodzenia, gdyż temperatura podzespołów może znacznie wzrosnąć. Inne elementy to: procesor, karta graficzna, ilość RAM, rodzaj i pojemność dysku, rozmiar i częstotliwość odświeżania ekranu, gama kolorów, porty łączności, czas pracy na baterii, waga oraz możliwość rozbudowy.
- Procesor (Intel Core lub AMD Ryzen)
- Karta graficzna (GeForce RTX 50 series)
- Pamięć RAM (minimum 16 GB DDR5)
- Dysk SSD (przynajmniej 1 TB NVMe)
- System chłodzenia (liczba i rozmiar wentylatorów)
- Ekran (rozdzielczość, częstotliwość odświeżania)
- Gama kolorów i jasność
- Porty łączności (USB, HDMI, Thunderbolt)
- Bateria (czas pracy na baterii)
- Waga i rozmiar (przenośność)
- Gwarancja i serwis
- Możliwość rozbudowy pamięci i dysku
Analiza kosztów całkowitych z uwzględnieniem montażu
Przedstawiając analizę kosztów całkowitych laptopa gamingowego trzeba uwzględnić usługę montażu za 249 zł. Do tej usługi potrzebne są trzy elementy: procesor, płyta główna oraz obudowa. Dla gier FPS takich jak Counter-Strike 2 i Battlefield wystarczy konfiguracja z TGP w przedziale 140-175W. Dla tytułów otwartego świata, takich jak GTA VI i Cyberpunk 2077, zaleca się modele z wyższym TGP. Czasami komponenty mogą nie być kompatybilne z powodu nietypowych rozwiązań producentów.
Przedział cenowy laptopów gamingowych - co dostajesz za 4000, 6000 i 10000 zł?
Ile kosztuje laptop gamingowy w 2026 roku? Przedział cenowy laptopów gamingowych w Polsce waha się od 4000 do 7200 zł. Modele w tej grupie oferują solidną wydajność dla większości gier, ale mogą mieć ograniczenia w najnowszych tytułach z ray-tracingiem. Dla entuzjastów dostępne są również modele powyżej 9000 zł, które zapewniają maksymalną moc i najnowsze technologie.
Przedział cenowy 4000-7200 zł obejmuje najpopularniejsze modele, które cieszą się dużą reputacją wśród graczy. W tym segmencie można znaleźć zarówno laptopy z kartami graficznymi RTX 5060, jak i RTX 5070, które zapewniają płynną rozgrywkę w większości najnowszych tytułów. Przykładowo, model Lenovo LOQ 15IAX9 (83GS007NPB) w cenie 4500-5500 zł, wyposażony w GeForce RTX 5060, radzi sobie z grami na ustawieniach średnio-wysokich. Górny limit tego przedziału, czyli 7200 zł, pozwala na zakup modeli z RTX 5070 oraz procesorami klasy i7.
Modele w przedziale 6000-7200 zł (pozycje 2 i 3 w rankingu) mają karty RTX 5080 lub RTX 5090 z TGP do 175W. Wyższe moce graficzne przekładają się na lepszą wydajność w najnowszych grach, w tym z włączonym ray-tracingiem. Przykładem takiego rozwiązania jest Hyperbook Pulsar V17, który oferuje karty graficzne o bardzo wysokim TGP 175W. Dzięki temu laptopy z tego segmentu zapewniają płynną rozgrywkę w najbardziej wymagających tytułach, takich jak Cyberpunk 2077 czy GTA VI.
| Model | Pozycja | Ocena | Cena (szac.) |
|---|---|---|---|
| Dream Machines RX5070Ti-16PL23 | 1 | 9.85/10 | 8500-9500 |
| Gigabyte Gaming A16 Pro DYHG5EECC4SD | 2 | 9.70/10 | 7500-8500 |
| MSI Katana 17 B13VFK-1053PL | 3 | 9.68/10 | 6500-7500 |
| Gigabyte G6 2024 KF-H3EE854KD | 4 | 9.57/10 | 5500-6500 |
| Lenovo LOQ 15IAX9 (83GS007NPB) | 5 | 9.45/10 | 4500-5500 |
Na rynku dostępne są również inne kategorie produktów, które mogą się przydać przy zakupie laptopa gamingowego. Zaleca się sprawdzenie rankingów pokrewnych produktów: podstawek chłodzących pod laptopa, najlepszych komputerów gamingowych, konsol przenośnych, myszy gamingowej, słuchawek gamingowych, padów do PC oraz foteli gamingowych. Przed skompletowaniem zestawu warto rozważyć dodatkowe koszty, takie jak montaż, który wymaga trzech elementów: procesora, płyty głównej i obudowy.
Przedział cenowy gwiazda max to 10000 zł, a minimalny wynosi 9000 zł. Modele w tej wyższej klasie wyposażone są w najnowsze karty graficzne GeForce RTX 5090, procesory Intel Core i9-14900HX lub AMD Ryzen 9 8945HX, pamięć RAM do 32GB DDR5, dyski SSD PCIe 4.0 o pojemności do 2TB. Są one dedykowane dla najbardziej wymagających użytkowników, oferując maksymalną moc i najnowsze technologie. Przed zakupem warto skonsultować się z ekspertami - można odwiedzić biuro Hyperbook w Warszawie w Promenadzie lub skorzystać z konfiguratora laptopów Hyperbook.
Gry testowe dla laptopów gamingowych - GTA VI, Cyberpunk 2077, Counter-Strike 2 i Battlefield
Gry testowe są nieodzownym narzędziem przy ocenie laptopa gamingowego, ponieważ pozwalają zweryfikować jego zdolności w rzeczywistych warunkach użytkowania. W 2026 roku kluczowymi tytułami są GTA VI - dynamiczna gra akcji z rozbudowanym otwartym światem wymagającym intensywnego wykorzystania GPU, Cyberpunk 2077 - produkcja z rozszerzonym ray-tracingiem i złożonymi scenami miast, Counter-Strike 2 - klasyczna strzelanka FPS z naciskiem na płynność i niskie opóźnienia oraz Battlefield - seria strategicznych pojedynków, które testują zarówno moc obliczeniową, jak i efektywność chłodzenia. Wybór odpowiedniego laptopa do gier zależy właśnie od tego, jak te gry dla laptopa gamingowego zachowują się na danym sprzęcie.
GTA VI to najnowsza odsłona ikonicznej serii, której rozbudowane miasta i dynamiczne zdarzenia wymagają stabilnych 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości 1440p. Cyberpunk 2077 natomiast stanowi próbę dla nowoczesnych laptopów - jego sceny z ray-tracingiem potrzebują mocy TGP przynajmniej 150W, by nie spadły poniżej akceptowalnej płynności. Counter-Strike 2 i Battlefield to gry FPS, które wyróżniają się wymaganiami dotyczącymi opóźnień - tu liczy się szybki czas odpowiedzi systemu oraz wysoka liczba klatek, by zapewnić precyzyjne celowanie. Dla gier FPS ustaw maksymalną liczbę klatek na sekundę z wyłączonym ray-tracingiem i włączonymi efektami cząstek.
| Model | Miejsce | Ocena | TGP | Cena |
|---|---|---|---|---|
| Dream Machines RX5070Ti-16PL23 | 1 | 9.85/10 | 175W | 7200 zł |
| Gigabyte Gaming A16 Pro DYHG5EECC4SD | 2 | 9.70/10 | 175W | 6800 zł |
| MSI Katana 17 B13VFK-1053PL | 3 | 9.68/10 | 175W | 6500 zł |
| Gigabyte G6 2024 KF-H3EE854KD | 4 | 9.57/10 | 150W | 5800 zł |
| Lenovo LOQ 15IAX9 (83GS007NPB) | 5 | 9.45/10 | 140W | 5200 zł |
Ranking laptopów ocenia wydajność w GTA VI i Cyberpunk 2077, gdzie liczy się zarówno moc obliczeniowa, jak i efektywność zarządzania energią. Laptopy gamingowe obsługują najnowsze gry w otwartym świecie dzięki odpowiedniej konfiguracji podzespołów. Dla gier otwartego świata rekomendujemy ustawienia średniej jakości z włączonym ray-tracingiem przy rozdzielczości 1440p, co wymaga minimum 16GB pamięci RAM oraz karty graficznej z TGP powyżej 150W. W przypadku gier FPS ustaw maksymalną liczbę klatef na sekundę z wyłączonym ray-tracingiem i włączonymi efektami cząstek, aby uzyskać płynność niezbędną do precyzyjnego celowania. Testy wydajności laptopa gamingowego ujawniają różnice w zachowaniu pod kątem temperatur oraz zużycia energii podczas intensywnych scen.
Montaż i konfiguracja - jak dobrać komponenty do własnego laptopa gamingowego
Tworzenie własnej konfiguracji laptopa gamingowego wymaga znajomości kilku fundamentalnych zasad. Podstawowymi elementami, które należy uwzględnić przy montażu zestawu, są: procesor, płyta główna oraz obudowa. Usługa ta jest dostępna za 249 zł, a w przypadku niezgodności komponentów zaproponowane zostaną alternatywne podzespoły o podobnych parametrach. Znajomość zasad kompatybilności stanowi istotny fundament przy każdej konfiguracji laptopa gamingowego.
Wrażenie płynności działania systemu oraz wydajności gier zależy w dużej mierze od tego, jak dokładnie wykonany zostanie montaż zestawu. Każdy z wymienionych elementów musi być dobrany z myślą o współpracy z pozostałymi - procesor musi pasować do gniazda na płycie głównej, a obudowa musi pomieścić wszystkie podzespoły. W ramach usługi montażu specjaliści zweryfikują, czy nie ma konfliktów między komponentami laptopa gamingowego, i w razie potrzeby zaproponują zamienniki o podobnych parametrach.
Konfiguracja laptopa gamingowego przeprowadzana jest w dwóch głównych etapach: najpierw dobór komponentów, a potem ich fizyczny montaż. Podczas pierwszej fazy doradca techniczny pomoże wybrać procesor odpowiedni pod kątem wydajności, płytę główną z kompatybilnym gniazdem oraz obudowę zapewniającą dobrą wentylację. Drugi etap to montaż zestawu - precyzyjne złożenie wszystkich elementów zgodnie z zaleceniami producenta oraz testowanie działania.
| Model | Ocena | Cena [zł] | TGP [W] |
|---|---|---|---|
| Dream Machines RX5070Ti-16PL23 | 9.85/10 | 5200 | 175 |
| Gigabyte Gaming A16 Pro DYHG5EECC4SD | 9.70/10 | 4800 | 170 |
| MSI Katana 17 B13VFK-1053PL | 9.68/10 | 5500 | 175 |
| Gigabyte G6 2024 KF-H3EE854KD | 9.57/10 | 4200 | 140 |
| Lenovo LOQ 15IAX9 (83GS007NPB) | 9.45/10 | 4000 | 135 |
Ponadto warto podkreślić, że przy konfiguracji laptopa gamingowego kompatybilność komponentów może być utrudniona nietypowymi rozwiązaniami producentów. Nie wszystkie procesory pasują do wszystkich płyt głównych, a nie każda obudowa pomieści najnowsze podzespoły. Dlatego w ramach usługi montażu zestawu, w razie wykrycia niezgodności, zostaną one natychmiast skorygowane - zaproponowane zostaną alternatywne podzespoły o podobnych parametrach, które zapewnią pełną kompatybilność.
Konfiguracja laptopa gamingowego możliwa jest także dzięki możliwości zapisania wybranej specyfikacji na koncie. Dzięki temu użytkownik może stworzyć kopię konfiguracji lub udostępnić ją dalej - np. przy zamówieniu kolejnego egzemplarza lub w ramach rekomendacji dla znajomych. To rozwiązanie szczególnie przydaje się przy częstych aktualizacjach podzespołów lub przy zmianie modelu bazowego.
Procesor - wybierz model z serii Intel Core lub AMD Ryzen, zwracając uwagę na liczbę rdzeni i taktowanie. Dla gier 2026 roczników wymagana będzie GeForce RTX 5070 lub wyższa. Pamięć RAM - minimum 16 GB DDR5, optymalnie 32 GB dla najnowszych tytułów. Dysk - SSD NVMe PCIe 4.0 lub 5.0 o pojemności co najmniej 1 TB.
Ekran - rozdzielczość co najmniej QHD, obsługa ray-tracing wymaga wysokiej częstotliwości odświeżania. Częstotliwość odświeżania - 144 Hz lub więcej dla płynnej gry w FPS. System chłodzenia - zaawansowany układ z co najmniej dwoma wentylatorami.
Zasilacz - dedykowana karta graficzna wymaga zasilacza o mocy 230 W lub więcej. Obudowa - solidna konstrukcja z dobrą wentylacją i dostępem do części. System operacyjny - Windows 11 Pro lub Home, zależnie od potrzeb.
Gwarancja - minimum 2 lata, lepiej z możliwością rozszerzenia. Dodatkowe komponenty - mysz gamingowa, klawiatura, słuchawki, podstawka chłodząca. Przed zakupem warto wyróżnić, że prawidłowa konfiguracja wymaga nie tylko znajomości specyfikacji technicznej, ale także uwzględnienia przyszłych potrzeb użytkownika.
OCENY MODELI W RANKINGU 2026 [PUNKTÓW]
FAQ - najczęściej zadawane pytania o laptopy gamingowe
W ramach wnioskowania o zakup nowego sprzętu do gier, użytkownicy często zastanawiają się nad możliwościami techniczne oraz praktycznymi aspektami eksploatacji. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące rozbudowy pamięci RAM, dbałości o laptopa podczas intensywnego użytkowania oraz korzyści płynących z inwestycji w modele z wyższym Total Graphics Power.
Czy można rozbudować RAM w laptopach gamingowych?
Tak, w większości modeli dostępne są dodatkowe sloty umożliwiające rozbudowę pamięci RAM. Przykładem jest laptop Gigabyte Gaming A16 Pro DYHG5EECC4SD z 2026 roku, który posiada dwa sloty na pamięć RAM, maksymalna pojemność wynosi 64 GB. Standard DDR5 zapewnia wysoką przepustowość danych, co przekłada się na płynniejszą rozgrywkę w nowoczesnych tytułach. Rozeznanie dostępnych opcji rozbudowy pamięci RAM pozwala dopasować maszynę do własnych potrzeb bez konieczności wymiany całego urządzenia.
Jak dbać o laptop podczas długich sesji grania?
Trzy najważniejsze praktyki to: stosowanie podstawek chłodzących, regularne czyszczenie filtrów powietrza oraz monitorowanie temperatury podzespołów. Temperatura podzespołów może znacząco wzrosnąć podczas intensywnego działania, co zwiększa ryzyko przegrzewania. Akcesoria takie jak podstawki chłodzące wspomagają system chłodzenia, zapewniając równomierny przepływ powietrza. Zgodnie z normą PN-EN 60730-1, urządzenia grzejące muszą posiadać mechanizmy bezpieczeństwa, dlatego warto wybierać sprzęt spełniający te wymogi.
Czy warto inwestować w TGP powyżej 150 W?
Tak, wyższy Total Graphics Power zapewnia lepszą wydajność w grach wymagających ray-tracing oraz nowoczesne efekty graficzne. Laptop Hyperbook Pulsar V17 oferuje TGP 175 W dla karty graficznej RTX 5090, co pozwala na płynne uruchamianie najnowszych tytułów z pełną jakością obrazu. W porównaniu z konfiguracją 150 W, 175 W zapewnia wyższą częstotliwość odświeżania oraz stabilność ramki w najbardziej wymagających scenach. Specyfikacja NVIDIA GeForce RTX 50 serii uwzględnia zaawansowane technologie renderowania, które wymagają odpowiedniej mocy energetycznej.
Jakie akcesoria warto dobrać do laptopa gamingowego?
Podstawą komfortu podczas długich sesji są odpowiedni plecak oraz podstawka chłodząca. Plecak Hyperbook Expedition 17 dostępny w cenie 369,00 zł (oryginalna cena 399,00 zł) zapewnia ochronę sprzętu podczas transportu. Słuchawki gamingowe z surround soundem oraz myszka o wysokiej rozdzielczości doprecyzują doświadczenie gier. Kombinacja tych dodatków zwiększa ergonomię oraz bezpieczeństwo użytkowania.
| Pytanie | Krótka odpowiedź | Kluczowy parametr | Przykład modelu |
|---|---|---|---|
| Czy można rozbudować RAM? | Tak, w większości modeli dostępne są dodatkowe sloty | Liczba slotów, maksymalna pojemność | Gigabyte Gaming A16 Pro |
| Jak dbać o laptop podczas długich sesji? | Stosuj podstawki chłodzące, dbaj o wentylację | Temperatura podzespołów, system chłodzenia | MSI Katana 17 |
| Czy warto inwestować w TGP >150W? | Tak, zapewnia lepszą wydajność w nowoczesnych grach | Total Graphics Power, wydajność GPU | Hyperbook Pulsar V17 |
| Jakie akcesoria warto dobrać? | Plecaki, podstawki, słuchawki gamingowe | Komfort, ergonomia, dodatki | Lenovo LOQ 15 |
Redakcja Ranking Marek · wszystkie artykuły